idioţi fără frontiere
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Klaus Iohenzollern a plantat copacii pe care i-au tăiat prietenii Majestății Sale

In jos

Klaus Iohenzollern a plantat copacii pe care i-au tăiat prietenii Majestății Sale Empty Klaus Iohenzollern a plantat copacii pe care i-au tăiat prietenii Majestății Sale

Mesaj Scris de Admin Joi Mar 25, 2021 5:52 pm

Klaus Iohenzollern a plantat copacii pe care i-au tăiat prietenii Majestății Sale
https://www.national.ro/razvan-ioan-boanchis/klaus-iohenzollern-a-plantat-copacii-pe-care-i-au-taiat-prietenii-majestatii-sale-716302.html
Iohannis e genial. Scump la vorbă, zgârcit la silabă, productivitate maximă. Sasul elocvent ca un Trabant este cel mai eficient ventriloc din istoria patriei. Iliescu și Băsescu se chinuiau să fie nemernici. Iar când își distrugeau dușmanii, își făceau alți dușmani, mai periculoși. Iohannis e la fel de palid, dacă puteți crede, ca Emil Constantinescu și îi iese totul fără să miște nimic.
Compensația vine, însă, pe canal matrimonial. Pe cât e președintele de cenușiu, pe atât de curcubeică e prima doamnă, câștigătoare fără emoții a concursului „Miss Mamaia fără nepoți”. Când își expune picioarele, ies în evidență genunchii de firmă. Italienească. Marca Pinocchio. Potrivit folclorului, bătrânul Geppetto a creat aceste capodopere de genunchi într-o zi în care rătăcise rindeaua.
Miercuri, Iohannis a plantat niște copaci. Pe care îi tăiaseră prietenii lui de la o firmă austriacă. Se purta ca un rege, era deasupra tuturor, era Klaus Iohenzollern.
Herr Spielhosen Brrr Brrr e pe resursele pământului, pe astea. În curând, suveranul Klaus Iohenzollern va descoperi și petrol sub București. Păcat că l-au descoperit comuniștii. Sau așa se lăudau ei. Un ziarist vechi de la „România Liberă”, Igor Butnaru, a scris în cartea „Cenzuratele mele” că, pe vremea lui Ceaușescu, „niște geologi și petroliști au forat în București, mai exact în zona Cimitirul Cățelu. Au forat ei acolo în tehnica <<prin deviere>>, adică forezi ce forezi, apoi la o anumită adâncime cimentezi și atunci aparatul de forat deviază într-o parte. Așa au săpat în cimitirul acela și au ajuns până sub Calea Victoriei. Și au găsit petrol. Și nu este exclus ca, într-o zi, să avem și noi ceva ca la Boston, în SUA, unde, în plin centru, pe un mare bulevard, în spatele unor fațade false de clădiri multietajate pompează sonde, scoțând țiței. Bucureștiul plutește pe un lac de țiței – susțin geologii – și este tangent subteran la un fluviu cu debit cât Dunărea și cu apă fierbinte. Comuniștii au forat pentru apele alea geotermale chiar în spatele Casei Scânteii și au făcut acolo un stabiliment de băi termale pentru tratament de balneologie, că au acolo și tot felul de săruri.”
Eu nu prea cred în povestea asta de un haz funerar, dar mi-ar plăcea să fie adevărată din două motive. 1. Românii ar descoperi un zăcământ petrolier când, peste tot în lume, se strigă „nu e boală ca govidul/ și mașină ca hibridul”. 2. Aș vrea să-l văd pe regele Klaus Iohenzollern la inaugurare, în aplauzele tuturor, de la usereu până la oengeu și de la bideu până la cetepeu. Mi-l și imaginez pe cetepeu într-un jacuzzi cu apă geotermală, înlănțuit de două gagici. Una ar striga „Cristi, ia-ți proteza din pahar, mușcă-ne și fii brutal!”, iar ailaltă l-ar implora „Cristi, vino peste noi, să ne dai și golul doi! Ce ai? Ți-a murit un coif?”


Admin
Admin
Admin

Mesaje : 993
Data de înscriere : 16/02/2013

https://idiotssansfrontieres.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum